Ove godine naša je škola okupila učenike koji su se plasirali na županijsku i državnu razinu natjecanja, kao i one koji su u svoje slobodno vrijeme vođeni entuzijazmom, željom i predanošću, predstavljali školu u zajednici. To su učenici koji svoje talente, znanje i trud usmjeravaju prema nečem dobrom i vrijednom.
Naša škola, kao podružnica Centra izvrsnosti iz Splita za primorsku regiju, želi biti mjesto koje prepoznaje, njeguje i slavi potencijal. – Vaš uspjeh nije samo rezultat znanja i talenta, već hrabrosti da pokušate, ustrajnosti kada je teško i vjere u sebe kada drugi sumnjaju. Svaki vaš korak, svako odricanje i svaki trud koji ulažete vodi vas bliže ciljevima o kojima sanjate. Ne zaboravite – granice često postoje samo tamo gdje ih sami postavimo. Budite znatiželjni, budite uporni i ne bojte se sanjati veliko. Svijet pripada onima koji se usude pokušati. – rekla je ravnateljica Adriana Glavan, a zatim je počastila učenike pizzom i tortom na kojoj je bio natpis: Znanje je moć!
Pišu: Dora Dančulović, Ani Vedrić, Zlata Hirushtina, Aurora Jarić, Paola Baričević.
U četvrtak, 23. travnja 2026. godine učenici od 4. do 8. razreda naše škole posjetili su Narodnu čitaonicu u Kostreni Svetoj Luciji povodom stotog rođendana medvjedića Winnieja Pooha. U suradnji s Narodnom knjižnicom Kostrena u čitaonici se održala filmska projekcija i predavanje o medu, a sve se to događalo povodom Noći knjige, manifestacije kojom se potiče čitanje.
U čitaonici su svi učenici 4. razreda te skupine učenika od 5. do 8. razreda, koji sudjeluju u projektu “Poohova čarobna šuma – velike istine srca”, pogledali omiljenog medvjedića na velikom platnu i to u epizodama Sve je dobro što se dobro svrši, Babysitter blues i Kvaritelj zabave.
Učenici Gabriel i Borna iz 4.b razreda prokomentirali su o svojoj najdražoj epizodi koja je bila Babysitter blues. Rekli su da im se ta epizoda najviše svidjela jer sadrži mnogo mašte.
Nakon projekcije u holu je održano kratko i poučno predavanje o medu. Prezentaciju su održala dva pčelara i jedna pčelarica, a učenici su mogli degustirati med koji su pčelari predstavljali.
Med je bio jako ukusan i saznali smo da je riječ o gorskom medunu.
Radi sigurnosnih mjera i dalje je na snazi pravilo ulaska u školsku zgradu isključivo uz prethodnu najavu.
Stoga vas ljubazno molimo da svoje dijete pozdravite kod ulaza te, ako dolazite po njega, da ga ondje i dočekate.
Ulazak u zgradu bez dogovorenog sastanka nije dopušten.
Zahvaljujemo na razumijevanju.
Podsjećamo vas da je petak, 1. 5., neradni dan.
Naša škola ove je godine bila domaćin županijskih natjecanja iz njemačkog, engleskog, talijanskog i francuskog jezika te tehničke kulture. Budući da je biti domaćin velika i važna uloga, nadamo se da su naši gosti, i učenici i njihovi mentori kao i članovi županijskih povjerenstava, bili zadovoljni organizacijom i rezultatima. Prvo se održalo natjecanje iz njemačkog jezika 23. veljače, zatim 27. veljače iz engleskog, a 5. ožujka iz talijanskog i francuskog jezika. Posljednje se održalo natjecanje iz tehničke kulture 25. ožujka.
Županijska natjecanja pokazat će tko će proći dalje i otići na državnu razinu. Učenici su se puno pripremali kako bi točno riješili ispit i izradili tehnički rad te pokazali svoju razinu znanja određenog jezika i vještina, a zanimljivo je da su neki učenici sudjelovali i na više županijskih natjecanja. A mi, učenici OŠ Kostrena, morali smo biti malo tiši nego inače kako ne bismo ometali natjecatelje. Budući da je na natjecanje iz engleskog jezika pristiglo najviše učenika i mentora, učenici od 5. do 8. razreda tog su dana imali izvanučioničku nastavu i posjetili su Art kino u Rijeci te pogledali Oscarom nagrađen animirani film “Poplava” te obišli kulturne znamenitosti.
Za to vrijeme u školi je marljivo sve pripremalo i organiziralo povjerenstvo za jezike u kojem su sudjelovali naši učitelji Mia Mihaljević Ivančić, Karla Labinjan, Mislav Ružić, Dora Mrakovčić i Ivona Burić Maravić te povjerenstvo za mlade tehničare u sastavu: Marija Baotić i Karla Labinjan s ravnateljicom Adrianom Glavan.
Učiteljica tehničke kulture Marija Baotić u ime povjerenstva rekla nam je koliko je važno poticati učenike: – Djeca koja se uključuju u tehničke aktivnosti uče kako ideje pretvoriti u konkretna rješenja, kako surađivati, eksperimentirati i nositi se s izazovima. To su vještine koje su danas među najtraženijima i to bez obzira na to hoće li jednoga dana postati inženjeri, liječnici, umjetnici ili poduzetnici. Kada dijete vlastitim rukama izradi model, programira robot ili osmisli tehničko rješenje, otkriva da može stvarati i mijenjati svijet oko sebe, a takvo iskustvo ostavlja trajni trag. Poticanje djece na bavljenje tehničkom kulturom znači ulaganje u generacije koje će stvarati inovacije, razvijati gospodarstvo i graditi društvo budućnosti.
Budući da su naši gosti bili zadovoljni, a našim se učenicima svidjela terenska nastava, nadamo se i predlažemo da i sljedeće godine budemo domaćini županijskih natjecanja.
fotografije: novinarska skupina i portal Naša Kostrena
Na županijskom natjecanju iz košarke naša školska ekipa ostvarila je izvrstan rezultat osvojivši 2. mjesto!
Za našu školu nastupili su: Jan Cvijanović, Lorian Zečić, Marijan Zujić, Ivan Zelčić, Lukas Lencović, Marko Kosanović i Vigo Sišul, koji su pokazali veliku borbenost, timski duh i sportsko ponašanje tijekom cijelog natjecanja.
Ekipu su uspješno vodili trener Loris Čeh i profesorica tjelesne i zdravstvene kulture Iva Kamenić.
U snažnoj konkurenciji konačni poredak bio je:
1. mjesto – OŠ Kastav
2. mjesto – OŠ Kostrena
3. mjesto – OŠ Pehlin
Čestitamo našim košarkašima i njihovim voditeljima na izvrsnom rezultatu i ponosnom predstavljanju škole!
Na županijskom natjecanju iz atletike naši učenici ostvarili su izvrstan rezultat – djevojčice i dječaci osvojili su ekipno 3. mjesto te još jednom ponosno predstavili svoju školu.
Mušku ekipu činili su: Aron Džida, Marko Kosanović, Vid Šoić, Vigo Sišul, Erik Zahej, Ivan Zelčić i Lukas Lencović. Žensku ekipu predstavljale su: Žana Turk, Una Džomba, Neva Rak, Lucija Turčić, Anika Ribarić, Zoe Stojak, Lucia Lencović i Petra Muslim.
Ekipu je vodila profesorica tjelesne i zdravstvene kulture Iva Kamenić.
Posebno smo ponosni na pojedinačne rezultate naših učenika:
Žana Turk – 1. mjesto na 100 m
Aron Džida – 3. mjesto na 100 m
Anika Ribarić – 2. mjesto u skoku u vis
Vigo Sišul – 3. mjesto u skoku u vis
Lucia Lencović – 2. mjesto u bacanju kugle
Lukas Lencović – 1. mjesto u bacanju kugle
Zoe Stojak – 3. mjesto u bacanju vortexa
ženska štafeta (Turk, Turčić, Stojak, Ribarić) – 3. mjesto
Čestitamo svim učenicama i učenicima na izvrsnim rezultatima, trudu i sportskom duhu te im želimo puno uspjeha u budućim natjecanjima!