Hippo natjecanje testira različite jezične vještine: od gramatike i rječnika do razumijevanja teksta i jezične kreativnosti. Učenici se natječu u kategorijama prema svojim godinama, što osigurava fer i podjednake uvjete za sve sudionike.
I ove godine četvero učenika naše škole: Vito Dundović s mentoricom Ivonom Burić Maravić te Vali Vranić, Magdalena Bistrović i Paolo Ratin s mentoricom Mijom Mihaljević Ivančić, plasiralo se na državnu razinu, a taj velik uspjeh predstavlja rezultat njihova marljivog rada, predanosti učenju i kvalitetne nastave engleskog jezika u našoj školi.
Posebno smo ponosni što smo i ove godine imali predstavnika na europskoj razini Hippo natjecanja – to je Paolo Ratin, učenik 6. a razreda koji je svojim izvrsnim rezultatom zaslužio priliku da se natječe s najboljima iz cijele Europe. Europska se razina natjecanja održala u Italiji, u Lido di Jessolo krajem svibnja. Njegova mentorica, učiteljica Engleskog jezika Mia Mihaljević Ivančić ponosna je na Paola i kaže da je njegov uspjeh rezultat napora i znanja. Ističe i da su se Magdalena Bistrović i Vali Vranić također istaknule svojim odličnim rezultatima te se plasirale na tzv. narančastulistu, što znači da su napisale test s više od 70 % točnosti. Ovaj postignuća govore o njihovoj pripremljenosti i ozbiljnom pristupu natjecanju, a pritom se treba podsjetiti da je Vali Vranić prošle godine uspjela izboriti sudjelovanje na europskoj razini.
Sudjelovanje u Hippo natjecanju pruža učenicima neprocjenjivo iskustvo kao što Paolo objašnjava: – Bilo mi je jako lijepo, većinu sam vremena bio sa svojom profesoricom iz engleskog jezika i prvog smo dana posjetili Veneciju, upoznao sam i cimere iz Italije, Hrvatske i Slovenije. Drugog smo dana pisali ispit, bio je teži od državnog, pripremao sam se i napisao sam koliko sam znao. Zadovoljan sam. – kaže Paolo koji namjerava sudjelovati i sljedeće godine. Objasnio je da se pripremao tako što je na stranici Hippo natjecanja rješavao ispite prijašnjih godina, online kvizove, dolazio je na dodatnu nastavu i priznao da jako voli engleski jezik, da mu je to jedan od najdražih jezika. – Najvažnije je puno vježbati i slušati svoje instinkte! – zaključuje Paolo.
Prošlogodišnja sudionica europske razine Hippa, a ovogodišnja natjecateljica na državnoj razini Vali Vranić ističe kako je velika vrijednost sudjelovanja na europskoj razini upoznavanje ljudi iz drugih zemalja. Vali priznaje da ju je učiteljica poticala da sudjeluje na natjecanju i ranijih godina, ali bilo ju je strah te stoga savjetuje svim učenicima neka prebrode strah, odvaže se i sudjeluju na Hippu.
I na kraju prenosimo Paolovu zahvalu učiteljici i mentorici Miji Mihaljević Ivančić: – Želim joj zahvaliti što je bila cijelo vrijeme sa mnom, bilo nam je jako lijepo i jako sam sretan što sam sudjelovao.
Čestitamo svim našim natjecateljima na postignutim uspjesima i želimo im puno sreće u daljnjem radu.
Radovi učenica 1. c razreda Margite Grubišić i Mile Dijan pohvaljeni su na 10. Međunarodnom haiku susretu “Vežica”. Njihova učiteljica Dajana Weiss prijavila je na natjecanje radove učenika koji su iskazali želju i koji su sudjelovali u dodatnoj nastavi. Učiteljica je jako ponosna na uspjeh svojih dviju učenica, Margite i Mile, koje su zadovoljne i željele bi i iduće godine sudjelovati.
– Svoje prvašiće zainteresirala sam tako što vodim literarnu skupinu i sama volim puno pisati. Htjela sam približiti djeci da nauče što je haiku i kako se piše. Na ovom je natječaju tema bila voda, a s obzirom na to da mi živimo u gradu koji teče, Rijeci, mislila sam da je to odlična tematika. Bilo ih je malo teže naučiti jer smo u procesu učenja što su pjesma, stih i strofa. Oni koji idu na dodatnu nastavu, uspjeli su napisati haiku uz moju pomoć za dva sata pripremanja. Sudjelovalo je šestero učenika, ali samo su haiku Margite i Mile odabrani među 17 najboljih. Sudjelovat ćemo i iduće godine jer nam je ovaj uspjeh ujedno i motivacija za još bolje rezultate. – izjavila je učiteljica Dajana Weiss.
Međunarodni haiku susreti “Vežica” održavaju se već deset godina, a učenici mogu slati radove u tri kategorije: haiku za sve učenike od 1. do posljednjeg razreda osnovne škole, hajga za učenike od 1. do 4. razreda i fotohajga za učenike od 5. do 8. razreda. Učenici naše škole više su puta sudjelovali i bili pohvaljeni i nagrađeni na ovom natječaju, a učenici 1. c razreda s učiteljicom Dajanom Weiss ove su godine sudjelovali i na LiDraNu, na natječaju “I ti možeš biti barba/teta pričalica” i sada na haiku natječaju. Iako su najmlađi u školi, pokazali su da su već sada odlični i ponosni smo što rado uče i primjenjuju ljepote našeg jezika i imaju želju za pisanjem. Tko zna, možda i oni jednog dana budu pisci ili književnici. Željeli bismo da da svake godine budu još bolji i da ostvare uspješne rezultate u budućim natjecanjima!
Maro Šoić, učenik 8. b razreda, postigao je izvrstan uspjeh na državnom natjecanju iz geografije, koje se održalo u Biogradu na Moru. Osvojio je šesto mjesto, a s obzirom na činjenicu da je prvih pet mjesta pripalo učenicima Grada Zagreba, naš je Maro najbolji u preostalih 20 županija! Razgovarali smo s Marom o ispitu, pripremama i planovima za budućnost:
Kako je bilo na natjecanju, je li ispit bio težak?
Prvi dan bio sam malo umoran jer sam došao izravno s ekskurzije. Dovoljno sam se ipak odmorio da mogu pristupiti ispitu. Ispit je bio u redu jer sam tijekom pripreme predvidio neka pitanja koja bi nas mogli provjeriti i tako je bilo. Napisao sam najbolje do sad, bolje nego na školskoj i županijskoj razini. Istraživački su rad morali malo promijeniti jer ne bi bilo dovoljno vremena da isprave pa su ispit malo skratili i izmijenili. Dosta sam se dobro snašao u tome.
Budući da si direktno s ekskurzije došao na natjecanje, jesi li se uspio i na ekskurziji pripremati?
Da, uglavnom sam malo navečer ponavljao ove najzahtjevnije dijelove kao što su svemir, topografski znakovi, gospodarstvo Azije i Afrike.
Koji ti je bio najteži dio gradiva, a koji najlakši?
Ništa mi nije bilo baš najlakše, ali mi je najdraže bilo gradivo o rijekama i jezerima Afrike, odnosno o Africi općenito. Uvijek je svemir najteži, to budu dosta komplicirana pitanja, ali ovaj put je bilo lakše.
Jesi li zadovoljan kako si riješio ispit?
Da, jesam jer sam imao 90 % i još sam taj istraživački rad imao jednak broj bodova kao i djevojka koja je osvojila prvo mjesto, državna prvakinja. Samo što je ona imala sve točno na ispitu, svih 50 bodova, a ja sam imao 44.
Kako su na tvoj uspjeh reagirali tvoja mentorica i obitelj?
Mentorica, profesorica Josipa Puzar bila je zadovoljna i sretna isto kao i moja obitelj. Svi su oduševljeni jer je to ipak velik uspjeh. Ispred mene samo su Zagrepčani, a oni su na glasu kao najbolji.
Želiš li nastaviti s natjecanjem iz geografije u srednjoj školi?
Da, ali upravo se zato i dvoumim između Prve sušačke hrvatske gimnazije i Prve riječke hrvatske gimnazije. Sušačka je bila neki moj prvi izbor, ali Riječka je dosta jaka u tim natjecanjima, pogotovo iz geografije. Puno se bolje pripremaju dok u Sušačkoj trenutno geografiju predaje zamjena koja ne organizira natjecanje.
Imaš li savjete za buduće natjecatelje?
Uz dobru i temeljitu pripremu, treba paziti na pravopis i izbjeći pravopisne pogreške. Treba biti oprezan dok se piše jer sve što je malo neuredno napisano ili podebljano, zapravo odnosi cijeli bod. Treba biti smiren kad se piše, ja sam na državnoj razini bio najmanje rastresen i zato sam najbolje riješio ispit baš na toj razini.
Za kraj prenosimo u cijelosti i riječi Marove mentorice, učiteljice Josipe Puzar s čijim se riječima slažemo i čestitamo na ovom izvrsnom uspjehu kao i onima koje će Maro zasigurno ostvariti u svojem budućem obrazovanju:
Dragi Maro, od srca ti čestitam na osvojenom 6. mjestu na Državnom natjecanju iz geografije! Tvoj izniman trud, znanje i predanost doveli su te do ovog rezultata. Bilo mi je zadovoljstvo i čast biti tvoja mentorica i pratiti te na tom putu. Pokazao si ne samo izvrsno poznavanje geografije nego i zrelost, odgovornost i želju za učenjem kakva se rijetko viđa.
Neka ti ovaj uspjeh bude dodatan vjetar u leđa za nove izazove. Ovo natjecanje samo je jedna od stepenica u tvojem obrazovanju, pred tobom su još mnoge i vjerujem da ćeš ih sve uspješno savladati. Tvoja mentorica i škola izuzetno su ponosni na tvoj uspjeh!
Učenik 4. b razreda Oliver Brdar učenik je naše škole te ponosno stoji na prvom mjestu u županijskom natjecanju iz matematike, a u tome mu je pomogla učiteljica Nataliju Cuculić. Nadamo se da mu je ovo bilo nadahnuće da još vježba i trudi se u matematici i drugim predmetima kako bi ostvario odlične rezultate. Dječak Oliver otkrio nam je tajnu uspjeha.
Puno sam vježbao s tatom te mi je učiteljica dala pitanja za ponavljanje i imao sam veliku podršku učiteljice Natalije. Bio sam ponosan što sam prvi na županijskom natjecanju, no zapravo sam vijest čuo iznenadno kada me učiteljica nazvala i rekla da sam osvojio 1. mjesto. Sreća mi se odmah podignula i bio sam spreman za nove pobjede. Predlažem da se i moji prijatelji okušaju jer mislim da moraju isprobati i upustiti se u ovo iskustvo. Jedva čekam kada budem bio peti razred jer ću tada moći sudjelovati i na državnom natjecanju. Najveća podrška bili su mi učiteljica i tata. Zahvalan sam tati što je vježbao sa mnom.
Oliveru, najboljem matematičaru u kategoriji 4. razreda u županiji, od srca čestitamo i nadamo se da će se iduće godine plasirati na državno natjecanje!
Maro Šoić, učenik 8. razreda naše škole, jedan je od 18 najboljih učenika iz geografije u Republici Hrvatskoj, u kategoriji učenika 8. razreda. Pozvan je na državno natjecanje koje će se održati početkom svibnja u Biogradu na Moru. Njegova je mentorica Josipa Puzar, učiteljica Geografije s kojom je osvojio prvo mjesto u Primorsko-goranskoj županiji.
– Na županijskom je natjecanju bilo čak i lakše nego što sam očekivao, odnosno lakše nego na školskoj razini. Geografija mi ide nekako najbolje od svih predmeta, lako pamtim te podatke. Vidio sam da se na državnoj razini ispit sastoji od ispita i istraživačkog rada. To je nešto drugačije od školske i županijske razine, ali pripremit ću se s profesoricom Puzar. – zaključio je Maro Šoić.
– Od petog razreda vidljiv je Marov interes za geografiju tako da je ovaj uspjeh rezultat truda, predanosti i upornosti koji su sada zasluženo prepoznati. Maro je dokaz da se znanje, rad i volja uvijek isplate. Bilo mi je zadovoljstvo pratiti njegov napredak i biti dio tog puta kao njegova mentorica. Ponosna sam na njegov uspjeh i vjerujem da će i na državnom natjecanju pokazati svoje iznimne sposobnosti i vještine. Maro, sretno ti na sljedećoj razini natjecanja! Pokaži što znaš i uživaj u tom iskustvu! – rekla je njegova mentorica, učiteljica Josipa Puzar.
Budući da se državno natjecanje odvija od 8. do 10. svibnja, Maro će imati zanimljiv tjedan. Naime, naši su osmaši na ekskurziji od 5. do 8. svibnja pa će Maro ostati u Dalmaciji, a pripremat će se, kako kaže, možda u autobusu tijekom putovanja od jednog do drugog odredišta. Našem Maru čestitamo na izvrsnom uspjehu, na tome što predstavlja našu školu i županiju i držimo mu palčeve na državnom natjecanju!
Na županijskom natjecanju u odbojci za osnovne škole, održanom 9. travnja 2025. u dvorani Dinko Lukarić na Kozali, učenice Osnovne škole Kostrena ostvarile su sjajan uspjeh osvojivši drugo mjesto među brojnim talentiranim ekipama.
Na završnici natjecanja sudjelovale su četiri najbolje ekipe Primorsko-goranske županije: OŠ Viškovo, OŠ Kostrena, OŠ Gornja Vežica i OŠ Zamet. Prvo mjesto pripalo je ekipi OŠ Viškovo, dok su brončanu medalju osvojile učenice OŠ Zamet.
Za OŠ Kostrena nastupile su sljedeće učenice: Kaja Marot, Anamarija Ban, Zoe Kišerlovski, Nina Mazza, Amelia Mijatović Frančišković, Lea Videc, Antonia Vukotić, Lucija Turčić, Karolina Mamić, Una Džomba, Barbara Bistrović, Petra Baljak i Ema Mostovac. Ekipu su s velikim entuzijazmom i stručnošću vodile profesorica Iva Kamenić i trenerica Klara Hodak, koje su ponosne na trud, zalaganje i timski duh svojih igračica.
Učenice OŠ Kostrena pokazale su borbenost, odličnu tehniku i međusobnu podršku čime su zasluženo došle do srebrnog odličja. Čestitke svim djevojkama i voditeljicama na ovom uspjehu koji je rezultat predanog rada i zajedništva!