Roditeljski sastanci
CAP PROGRAM-RADIONICA ZA RODITELJE
Autor: Nataša Kovačević, 23. 11. 2011.

CAP PROGRAM

U srijedu 2. studenog 2011.g. u 17,30 na roditeljskom sastanku  predavanjem za roditelje, započelo je provođenje  CAP programa u našoj školi u ovoj školskoj godini.  Programom su obuhvaćena djeca 2. a i b razreda i njihovi roditelji.

Što je  CAP?

Program  iznad minimalnog zakonskog standarda  realizira se u suradnji s udrugom „Korak po korak“ i  uz financiranje PGŽ Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport .

Program je namijenjen djeci 2. razreda OŠ.

Hrvatska je 1999. godine , inicijativom Udruge roditelja «Korak po korak» , postala 14 zemlja u svijetu koja je prihvatila CAP program i  započela ga primjenjivati sa mlađim učenicima osnovne škole i predškolskom djecom u vrtićima.

Program poučava djecu efikasnim prevencijskim strategijama koje počivaju na dječjim sposobnostima a ne na ograničavanju tih sposobnosti.

Program se provodi u 3. koraka:

1. Predavanje za sve djelatnike škole
  2. Predavanje za roditelje
  3. Radionica za djecu

Provođenje CAP programa u našoj školi  započelo je 21. veljače 2008. predavanjem za sve zaposlene u školi, a održala ga je defektolog Vesna Žilić.

Predavanje za učitelje ali i za sve zaposlene u školi sastojalo se od :

• Definiranje vrsta  zlostavljanja djece
  • Tjelesne, emocionalne i socijalne karakteristike mogućih žrtava napada
  • Tradicionalni pristup prevenciji zlostavljanja nasuprot pristupu kroz osnaživanje
  • Odnos prema djetetu koje otkriva zlostavljanje
  • Pitanja mogućeg napada: zakonska prava i odgovornosti; pitanja prijave
  • Pregled sadržaja dječje radionice
  • Prijedlozi za jačanje prevencijskih vještina u razredu nakon završetka radionice za djecu

Provođenje CAP nastavili smo i ove godine  Predavanjem za roditelje učenika drugog razreda. U srijedu  2. studenog 2011.g. u 17,00 predavanje za roditelje održala je Dijana Toljanić , CAP trener.

Veći dio predavanja bio je sličan je onom za zaposlenike škole, s naglaskom na prevenciji zlostavljanja kroz poboljšanje komunikacije između odraslih i djece. Osvještavanje strahova koje roditelji imaju kada razmišljaju o tom problemu i strategije za poticanje, prepoznavanje i korištenje prilika za razgovor s djecom o zlostavljanju.

- Tjelesne, emocionalne i socijalne karakteristike mogućih žrtava napada

- Tradicionalni pristup prevenciji zlostavljanja nasuprot pristupu kroz osnaživanje

- Odnos prema djetetu koje otkriva zlostavljanje

- Pregled sadržaja dječje radionice

- Strategije poboljšanja komunikacije između odraslih i djece o  pitanju zlostavljanja

- odgovornost zajednice za prijavu mogućeg zlostavljanja djece

- prijedlozi za uvođenje i jačanje prevencijskih vještina kod kuće.

Radionica za djecu održana je   9. studenog  2011. godine u 2.a i 2. b razredu. Program, koji provode  tri posebno obučene CAP trenerice, trajao je dva školska sata nakon čega je uslijedio individualni razgovor s učenicima.

Što su djeca naučila?

Koristeći igranje uloga i vođenje grupne diskusije, djeca su naučila prepoznati potencijalno opasne situacije.

Kroz tri igrokaza ,  predstavljene su najčešće situacije zlostavljanja koje bi djeca mogla susrest:

Radionicama su  prisustvovale  i učiteljice Ljiljana Silvestrić i Ines Arnautov.

• vršnjak nasilnik protiv djeteta
  • nepoznata odrasla osoba protiv djeteta
  • poznata odrasla osoba protiv djeteta