Sretan nam i uspješan početak!

ruj 8, 2024 | Vijesti

Dragi učenici, učitelji i roditelji,

S velikim zadovoljstvom i ponosom obraćam vam se povodom početka nove nastavne godine 2024./2025. Naša škola će 9. rujna otvoriti svoja vrata za 378 učenika, a time i za 378 obitelji. Posebna dobrodošlica ove godine pripada našim najmlađima – 46 prvašića, koji po prvi put ulaze u školski svijet. Sjetimo se svi svojih prvih školskih dana, trenutaka kada nam je sve oko nas izgledalo veliko – zgrada, klupe, učitelji – ali srce, iako malo, bilo je otvoreno za nova iskustva, baš kao i srce svakog od malenih koji će 9. 9.2024. ući u našu školu.

Školska godina pred nama donosi mnoge izazove, trenutke radosti, uspjeha, ali i teške trenutke neuspjeha i nesigurnosti. No, to je sve dio prekrasne avanture koju zovemo život. Ne možemo predvidjeti sve što nas čeka, ali važno je da zajedno koračamo istim putem, s vjerom i nadom u uspjeh.

Dragi roditelji, znamo da u svijetu koji se stalno mijenja nije lako biti roditelj. Zadatak je težak, ali povjerimo našoj djeci priliku da sami uče, rastu i razvijaju se. Ako uvijek obavljate zadatke umjesto njih, učite ih samo da ih vi možete brže i bolje izvršiti. Dopustite im grešku, poraz, zaborav – u tim trenucima najvažnije je da znaju kako ih volite, da ste uz njih i da će vaša ruka potpore uvijek biti tu, ali da imaju pravo pogriješiti, ne biti savršeni! Učite ih razumijevanju, toleranciji i strpljenju. Na taj način, pripremate ih za stvarni život i gradite temelje za njihovu budućnost.

Drage kolegice i kolege, znamo da biti učitelj nije lak zadatak, ali to je poziv koji nosi u sebi veliko dostojanstvo i smisao. Neki od vas prvi put ulaze u naše učionice – dobro nam došli! Zajedno ćemo, sa svim našim snagama, nesavršenostima i nadama, raditi na tome da naša škola bude mjesto gdje se prepoznaje predanost, trud i ljubav prema poučavanju. Kao učitelji, imamo moć sudjelovati u oblikovanju budućnosti, a to je plemenita zadaća kojoj trebamo pristupiti s poštovanjem i odgovornošću. Izrijeka “Učitelj koji se ne smije, ne smije u razred!” vrlo lijepo oslikava srž učiteljskog poziva. Osmijeh je simbol pristupačnosti, topline i razumijevanja i ključan je za stvaranje ugodne i poticajne atmosfere u učionici. Kada učitelj dolazi s osmijehom, ne donosi samo znanje, već i osjećaj sigurnosti i podrške, što učenicima omogućuje da se osjećaju prihvaćeno i ohrabreno. Osmijeh prenosi poruku da je svaki izazov savladiv, da su greške prilika za rast, a učenje radostan proces. Ponekad se zaboravi koliko je emocionalna povezanost važna u procesu odgoja i obrazovanja. Upravo zato, učitelj koji se smije prenosi učenicima više od samog gradiva – on im prenosi nadu, samopouzdanje i vjeru u vlastite sposobnosti. Škola je prostor gdje provodimo veliki dio dana, ali on postaje dom tek kada ga ispunimo suradnjom, iskrenošću i dobrotom. Prostor je možda tijesan, ali ako ga ispunimo zajedništvom i pozitivnim stavom, stvorit ćemo mjesto kojemu ćemo se svi rado vraćati – učenici, roditelji i svi mi zaposleni. Svima vam želim uspješnu i ispunjenu školsku godinu, s vjerom da će rezultati našeg zajedničkog truda prema odgoju, učenju i poučavanju biti temelj na kojem ćemo graditi bolji svijet.

S poštovanjem i toplim željama,

Adriana Glavan, dipl.teol. ravnateljica