Pišu: Inaya Pavletić, Sara Selimović Miškulin, Neva Seršić i Mila Vukušić
Međunarodni dan materinskog jezika obilježava se 21. veljače, a utemeljila ga je 1999. godine Organizacija za obrazovanje, znanost i kulturu pri Ujedinjenim narodima (UNESCO) s ciljem očuvanja jezične raznolikosti i promicanja obrazovanja na materinskom jeziku. Gotovo 43 % od postojećih 6000 jezika pod prijetnjom je izumiranja u jeku globalizacije te otprilike jedan jezik nestane svaka dva tjedna (podatci su pronađeni na stranici Građanskog odgoja i obrazovanja).
Stručnjaci tvrde da je znanje materinskog jezika vrlo važno pri formiranju mišljenja, a istraživanja pokazuju da osoba koja nije svladala svoj materinski jezik, ima problema s učenjem ne samo drugih jezika nego i s učenjem uopće.
Jezici koji su dominantni u svijetu (engleski, francuski, španjolski, kineski i dr.) polako potiskuju manjinske jezike. Izumiranje jezika znači gubitak velikih dijelova kulturne i intelektualne baštine. Prema tome, svrha je Međunarodnog dana materinskog jezika podsjećati nas na obvezu očuvanja jezične raznovrsnosti kao ponajvećeg bogatstva koji su nam ostavili naši preci. Dan materinskog jezika važan je zbog njegovanja kulture i učenja jer se materinski jezik bori s mnogim stranim riječima koje prihvaćamo i upotrebljavamo u svakodnevnom govoru.